Projekt Origami uporabi procesnost vzpostavljanja/nastajanja likovne situacije v uprizoritvenem kontekstu, zato je format dogodka poimenovan likovno uprizoritvena študija.
S soočanjem gibanja teles, materiala in prostora, Origami stremi k uprizoritvi, v kateri šest akterjev s svojimi akcijami ter koordinacijo svojih poti gradi in modulira izbrano materijo – jo razgrne, prepogiba, preobrača, guba, vpne in razpira. Trajanje in procesualnost posamezne faze spreminjajoče se skulpture ponuja preprosto, a izmuzljivo metaforo – vse se spreminja in modulira, nič ni stalno, pa vendar ima v svojem fluxu tudi majhne mikro obstanke, ki ponudijo izhodišče za naslednjo modulacijo. Trajanje je neposredno povezano z gibanjem snovi; trajanje vzpostavljanja površine, prepogibanja, lepljenja, oblikovanja.
Koreografijo preobražajo v teren za vznik likovnih situacij, saj je gibanje teles v tej študiji v prvi vrsti v funkcionalni vlogi pregibanja površine, pri čemer se ohranjajo določena ‘ranljivost’, živost in odprtost odrske situacije. Na drugi strani se vzpostavlja koreografija, ki se od te akcije odlepi, postane avtonomna partitura preko relacije poetike telesa s prostorom in zvokom.
Gibanje teles, materialov, svetlobe in zvoka, vstopa v raznovrstne asociativne tvorbe, s čimer nagovarja imaginacijo gledalcev in ponudi prostor za asociativno nizanje impulzov.
Koncept in koreografija: Andreja Rauch Podrzavnik
Oblikovanje prostora: Peter Rauch
Oblikovanje svetlobe: Jaka Šimenc
Oblikovanje giba: Katja Legin, Bojana Robinson, Andreja Rauch Podrzavnik
Glasba: Josip Maršić
Izvedba: Katja Legin, Bojana Robinson, Andreja Rauch Podrzavnik, Peter Rauch, Jaka Šimenc in Josip Maršić
Produkcija: Federacija
Koprodukcija: Bunker, Stara mestna elektrarna – Elektro Ljubljana, DUM društvo umetnikov
Podpora: Mestna občina Ljubljana – Oddelek za kulturo in Ministrstvo za kulturo RS, SKICA Dunaj.
Trajanje predstave: 60 minut
Andreja Rauch Podrzavnik je koreografinja, pedagoginja, raziskovalka, in ustvarjalka mnogih avtorskih kot tudi kolektivnih projektov (leta 2009 soustanovila Zavod Federacija in je članica kolektiva Federacija). V svojih projektih sodeluje z ustvarjalci različnih medijev; glasbeniki, plesalci, oblikovalci, igralci, pevci.
Ples pojmuje kot način obnašanja in obenem kot vizualno/likovni potencial in v tem raziskuje smeri/možnosti, ki jih gib in ples nudita za različne kontekste. Tesno sodelovanje z glasbeniki in oblikovalci dodaja njenemu zanimanju za kompozicijo, tudi kot stične točke različnih medijev.
Z vpraševanjem, kako misliti in prakticirati umetnost v danem kontekstu, preverja aktualnost struktur in formatov svojega delovanja. S tega gledišča je kot plesna ustvarjalka na robu definicije plesa in ravno ta rob je tisti, ki jo privlači in ji omogoča realiziranje idej, navdihov.
Za svoje delo je prejela več nagrad: nagrado revije Dance Europe, Critics’ choice (2003 za Tipke), Povodni mož (2004 za Kostanjevo rjavo) ter nagrado strokovne žirije festivala Gibanica (2007 za Tkalce), nagrado Ksenije Hribar v kategoriji koreograf/avtor (2015), kot članica kolektiva Federacija pa je prejela Plaketo Mete Vidmar (za delo z mladimi, 2014), Župančičevo nagrado (2021) ter nagrado Ksenije Hribar v kategoriji koreograf/avtor (2021).